Учени: природата регулира числеността, за да осигури оцеляването на човечеството
Снимка: Guliver / iStock
В определени периоди от историята на света съотношението на броя родени момченца и момиченца се променя и това, по правило, е свързано с войни, глад и стихийни бедствия. По мнението на учените, в ролята на регулатор на числеността влиза самата природа.
Качество, а не количество
Средностатистическото съотношение между момчетата и момичетата при раждането е съответно 105:100, тоест, поначало се раждат повече момчета, обясняват американски демографи. С възрастта обаче броят им намалява, тъй като момчетата и мъжете умират по-често от болести и стават жертви на нещастни случаи, а средната продължителност на живота на мъжете като цяло е с няколко години по-малко, отколкото при жените.
Но в условията на извънредни ситуации съотношението на количеството новородени се променя и то не в полза на момчетата. В трудни времена те се появяват на бял свят по-рядко, отколкото момичета. Но пък се отличават с по-крепко здраве, отколкото представителите на „безпроблемно“ поколение. Те имат и по-здрави деца.
Учени предполагат, че стресът заставя организма на майката да прекрати бременността в случай на заплаха от раждане на нежизнеспособно дете, за да ѝ даде възможност в последствие да зачене по-здраво и силно бебе. Абортът невинаги може да се установи, когато се случи в най-ранните дни от бременността и когато жената още дори не знае, че е бременна.
Установено е, че момчета умират в утробата на майката по-често, отколкото момичета и това може да се обясни с факта, че момичетата имат по-големи шансове да продължат рода. Природата е направила женския организъм по-силен, за да осигури нормално раждане.
Така функционира механизмът на еволюцията - тя е насочена към оцеляване чрез отхвърляне на „слаби“ ембриони. И, очевидно, това е една от причините, поради които жените средно живеят по-дълго от мъжете, въпреки, че репродуктивният период у тях е по-кратък.
Хипотезата за естествения подбор се потвърждава
В изследването си американците използват данни, събрани от една финландска биоложка. Тя е успяла да дигитализира записите на ражданията от църковните книги на пет финландски града, направени от 1790 до 1870 г. По онова време още не са съществували надеждни начини за контрацепция и прекъсване на бременността, които биха могли да повлияят на статистиката.
Специалистите отличили 16 ясно изразени „трудни“ години, когато се раждали доста по-малко момчета, отколкото момичета, но при това починалите в първите години на раждането сред тях били с 12% по-малко, отколкото сред онези, които са се появили на бял свят в по-спокойни времена.
По-нататъшно проследяване на информацията показва, че децата на тези победители в борбата за живот от мъжки пол са имали с 8,7% повече раждания, отколкото останалите – така хипотезата за естествения подбор сред момчетата се потвърждава.
Компенсаторен механизъм
Неоспорим факт: след всяка война броят на новородените момчета нараства. Повечето изследователи мислят, че природата се стреми да попълни „празнотите“, тъй като във военно време в бой загиват много мъже и, следователно, те няма да станат бащи, а при жените намаляват шансовете да забременеят.
Ако се роди не момиче, а момче, това е заради компенсаторния механизъм на еволюцията, който възстановява баланса на популацията. Такива явления често се срещат и в животинския свят, но сега е доказано, че се отнасят и за човешкия род – природата е намерила този начин, за да осигури оцеляването на човечеството.
woman.rambler.ru, адаптация Марина Атанасова
За бебето в утробата е полезно, когато не само мама, а и цялото семейство си говорят с него.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари